Hra o zemi

Anketa
Z jakého zdroje převážně čerpáte informace o stavu životního prostředí?

prohlášení politiků

prohlášení soukromých podnikatelů

z odborných studií (výzkumné instituce)

popularně vědecké časopisy (cestopisy apod.)

deníky, rozhlasové a televizní zpravodajství

Hra o zemi

Jako zvíře!

03.10.2008 - Co můžete udělat pro ohrožená zvířata? Nezapomínejte na ně, pohlaďte to zvíře v sobě a čtěte dál!

Bez zvířat bychom se my lidé na světě neobešli. O mnohých možná ani nevíme, že existují, přesto zastávají mnohé klíčové pozice v síti života na Zemi. Člověk svou činností přivedl stovky druhů zvířata až na pokraj vyhubení. Kdyby se podařilo uchovat přírodní ekosystémy ve stavu a rozsahu, v jakém jsou dnes, 20% ohrožených druhů zvířat stejně zmizí.


4.říjen, svátek Sv. Františka z Assisi byl v r. 1931 zvolen Světovým dnem zvířat.


Při té příležitosti se můžeme ptát, jaké drobné změny ve svém životě může udělat každý z nás, aby těm tygrům, velrybám, gorilám a konečně i sobě pomohl? Dá se to shrnout jednou větou – nekupujte ohrožená zvířata ani produkty z nich a nepodporujte ničení jejich životního prostředí.


Jedete na dovolenou?

V exotických zemích nebuďte slepí k prodeji ohrožených zvířat či produktů z nich. Takovou koupí podporujete další lov třeba kriticky ohroženého zvířete. Jak poznáte, že před vámi leží právě takový výrobek? Můžete se předem informovat, jaká zvířata jsou v dané zemi ohrožená a co ze z nich vyrábí- například u mezinárodní organizace Traffic (Identifikace výrobků z ohrožených zvířat).


Kupujete dřevo, bambus, ratan aj.?

Kupujte je jedině s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council)! Tak si můžete být jisti, že díky vaší židli nevyhnaly stroje zvířata z pelechu. FCS značení se dnes již netýká jen nejvzácnějších tropických pralesů. I Česká republika má své FSC lesy, tj. lesy, ve kterých se hospodaří s ohledem na ostatní floru a faunu a přirozený obnovovací cyklus lesa. Více o FSC např. na webu Greenpeace CZ.


Jíte rádi mořské ryby, krevety, mušle?

Kupujte jen ty s certifikátem MSC (Marine Stewardship Council). Orientujte se v tom, kteří mořští živočichové jsou přelovení nebo chováni v neudržitelných akvakulturách (vzniklých např. přeměnou vzácných mangrovových lesů). Jako vodítko pro orientaci na trhu vám může sloužit průvodce mořskými živočichy (německý, polský)


V České republice nalezneme několik desítek organizací zabývajících se právy zvířat. Zde je najdete v přehledné tabulce.

Obrázková navigace

Zelený kruh

Udržitelný rozvoj

Aktuality